Formowanka

Przyjrzyjmy się pieluszkom formowankom. Czym charakteryzuje się ten rodzaj pieluszek wielorazowych? Jakie są jego zalety, a może też wady? Przeczytacie dalej 😉

Formowanka i jej charakterystyka

To rodzaj pieluszek wielorazowych, kształtem przypominający majteczki. Formowanka chłonie całą swą powierzchnią, nawet uszami, dzięki czemu formowanki są wysoce funkcjonalne.

Materiałami, z których najczęściej uszyte są formowanki to bawełna, wiskoza bambusowa, welur bambusowy, a także ich połączenia, czasami z dodatkami poliestru dla dłuższego zachowania miękkości pieluszki.

Rodzaje formowanek

Pośród formowanek wyróżnić można takie rodzaje jak:

  • formowanki typu AIO
  • formowanki-kieszonki
  • formowanki-motylki
  • formowanki z panelem PUL
  • formowanki bioderkowe

Formowanka typu AIO charakteryzuje się doszytym językiem, który często można schować do kieszonki. Ten rodzaj formowanek jest jednym z najbardziej chłonnych. Minusem takich formowanek jest długość schnięcia z racji dużej ilości warstw.

Formowanki kieszonki posiadają kieszonkę na dodatkowy wkład. Sama formowanka chłonnością wystarczy najwyżej na dzienną drzemkę, natomiast na nocny sen potrzebuje dodatkowego wkładu chłonnego.

Formowanki motylki, jak sama nazwa wskazuje, krojem przypomina motylka. Taka formowanka posiada „skrzydełka” – dodatkowe warstwy chłonnego materiału, przyszyte po bokach pieluszki, które należy rozłożyć dla wyschnięcia formowanki.

Formowanki z panelem PUL jako dodatkową zewnętrzną warstwę posiadają panel PUL, często wszyty na całej długości formowanki. Dzięki zakładce z PULu wilgoć jest lepiej rozprowadzana na całej powierzchni formowanki. Jest również skuteczną metodą w walce z przeciekaniem pieluszek.

Formowanki bioderkowe charakteryzują się tym, że posiadają zapięcie na bioderkach zamiast klasycznego. Takie formowanki mogą mieć kieszonkę na dodatkowy wkład.

Zastosowanie

Na każdy rodzaj formowanek należy ubrać dodatkową warstwę nieprzepuszczalną, na przykład gatki lub longi. Rozważyć też można opcję otulacza, jednak wówczas będzemy mieli podwójne gumki u dziecka w pachwinkach, co może wiązać się z niewygodą i odgnieceniami. Z tego powodu bardziej polecane są jednak gatki lub longi jako zewnętrzna warstwa dla pieluchowania formowankami.