You are currently viewing Pieluszki wielorazowe – rodzaje

Pieluszki wielorazowe – rodzaje

AIO, formowanka, preflat, booster… Dla osoby, która dopiero postanowiła zrezygnować z pieluszek jednorazowych oraz postawić na pieluchy wielorazowe, od takiego nazewnictwa może niemal zakręcić się w głowie. Ale uwierzcie mi na słowo – wystarczy poukładać sobie wszystkie te nazwy według kilku głównych kategorii – a wszystkie posłusznie skoczą na półeczki naszej pamięci i grzecznie tam pozostaną, już nigdy nie wywołując żadnej konsternacji.

Jakież to są kategorie? Dowiecie się w tym artykule.

Pierwsza rzecz, którą warto zapamiętać: na pupie malucha zawsze powinny znaleźć się dwie warstwy – warstwa chłonna od wewnątrz oraz warstwa nieprzepuszczalna na zewnątrz. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy chcemy przewietrzyć maluszkowi pupę i zostawiamy go latać w samej warstwie chłonnej.  

Niektóre pieluszki posiadają obie warstwy, więc same w sobie wystarczą dla efektywnego pieluchowania. Inne, natomiast, składają się wyłącznie z jednej, więc do kompletu potrzebują uzupełnienia tą drugą, nieprzepuszczalną lub chłonną warstwą.

Po ustaleniu tego ważnego faktu lecimy dalej.

Pieluszki wielorazowe – warstwa nieprzepuszczalna

Najbardziej popularnymi materiałami dla niej są PUL, TPU oraz wełna. PUL i TPU to poliester laminowany poliuretanem, różnica między nimi polega jedynie w sposobie laminowania. Te materiały są wodoodporne i paroprzepuszczalne, więc zapewniają skórze suchość bez odparzeń. Wełna jest w 100% naturalna i oddychająca, wyróżnia się właściwościami wodoodpornymi i bakteriobójczymi, a do tego jest termoregulacyjna – w lecie chłodzi, a zimą grzeje.

Otulacz PUL

Otulacz – zewnętrzna, nieprzepuszczalna warstwa, do której umieszczamy wybrany wkład chłonny, tetrę lub formowankę. Często otulacz od strony wewnętrznej posiada zakładki, pod które chowamy część chłonną. Wtedy mamy większą pewność, że wkłady zostaną na swoim miejscu, a wilgoć nie dostanie się poza otulacz.
Zaletą otulacza jest to, że możemy dowolnie kombinować z częścią chłonną, dobierając potrzebną chłonność i grubość. Kolejnym plusem jest to, że otulacz, o ile nie pobrudził się kupką, można wykorzystać powtórnie po przewietrzeniu, co robi ten system pieluchowania najbardziej ekonomicznym wśród wszystkich. Po użyciu dodatkowo musimy sprawdzić, czy nie zostały przemoczone gumki – jeśli tak, to otulacz należy wyprać.

Otulacz wełniany

Dlaczego otulacz wełniany warto wynieść w osobną kategorię, a nie opisywać go razem z otulaczem PUL? Dlatego że wełna jest wyjątkowym materiałem, i jej pielęgnacja znacznie różni się od pielęgnacji PUL czy TPU. Otóż, otulacz wełniany można prać nawet… raz na kilka miesięcy! Czyli o wiele rzadziej, niż otulacz PUL. Magicznym trickiem jest właściwość wełny rozkładać mocz na wodę i sole mineralne dzięki zawartej w niej lanolinie. W ten sposób, jedynie przewietrzywszy pieluszkę, pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu i możemy ponownie założyć ją na pupę (na otulaczu PUL po kilku użyciach zapach pozostaje, i wtedy należy go wyprać). Od czasu do czasu lanolina wypłukuje się i trzeba ją uzupełnić poprzez zabieg lanolinowania, by otulacz służył długo i szczęśliwie.

Pieluszka kieszonka

Kieszonka – pieluszka, która składa się z warstwy zewnętrznej (PUL/TPU) i wewnętrznej (z mikropolaru, coolmaxu, thermo, bawełny lub bambusu), między którymi tworzy się właśnie „kieszonka”. Warstwa wewnętrzna nie zastępuje warstwy chłonnej – w kieszonce umieszczamy wkłady chłonne lub tetrę, złożoną w prostokąt. Po użyciu kieszonkę należy od razu wyprać. Oznacza to, że jeżeli chcemy pieluchować samymi kieszonkami, to musimy mieć ich tyle, ile zmian potrzebuje nasze dziecko. Jest więc to mniej ekonomiczny system, niż otulacz + wkład. 

Pieluszka AIO (all-in-one, wszystko w jednym)

Wśród pieluszek PUL najprostszym systemem są pieluszki AIO. Właśnie one posiadają obie warstwy – nieprzepuszczalna (PUL albo TPU) jest na stale zszyta razem z chłonną. AIO zakłada się jak zwykłą pieluszkę jednorazową, a po wykorzystaniu wyrzuca się… do prania ? Przez swoją prostotę i uniwersalność pieluszki AIO są ulubieńcami wielu rodziców. Z minusów można zaznaczyć relatywnie długi czas schnięcia, chociaż posiadaczom suszarki bębnowej nie ma o co się martwić. Cenę również można uznać za niejaki minus – AIO to jeden z najdroższych systemów pieluchowania.

SIO (snap-in-one, zepnij razem)

Pieluski SIO są podobne do AIO, bo również posiadają dwie warstwy – warstwą nieprzepuszczalną jest otulacz PUL lub wełniany, do którego napkami dopinane są dedykowane wkłady chłonne. Zaletą tego systemu jest to, że możliwość odpięcia wkładu pozwala szybciej wysuszyć pieluszkę. Oprócz tego, jeżeli po wykorzystaniu otulacz nie pobrudził się, to można go użyć ponownie po przewietrzeniu, wymieniwszy tylko wkład chłonny.

Gatki

Gatki – warstwa nieprzepuszczalna, wykonana z PUL lub wełny, w kształcie spodenek/majtek. Mogą posiadać napki do wkładów SIO. Do środka wkładamy formowankę albo tetrę czy wkład składany, spięte klamerką Snappi. Gatki + formowanka uważa się za najbardziej efektywny zestaw do nocnego pieluchowania dzięki sporej chłonności oraz wygodzie maluszka (w porównaniu z otulaczem i formowanką, gdzie mamy gumki na obu warstwach, co może uciskać udka).

Longi

Longi, jak widać na załączonym obrazku, są gatkami z długimi nogawkami ?

Baggy

Baggy to rodzaj longów o innym kroju. Longi to gatki z doszytymi nogawkami, i w miejscu ich połączenia mamy szew. Baggy są jednolite – cześć górna i nogawki są uszyte z jednego kawałka materiału. Baggy do tego są luźniejsze i zazwyczaj nie przylegają do ciała tak, jak longi.

Majteczki treningowe

Majteczki treningowe – pieluszka w kształcie majtek, służąca najczęściej w trakcie odpieluchowania dziecka. Składa się zazwyczaj z warstwy zewnętrznej z PUL i cienkiej warstwy chłonnej; do tego może posiadać kieszonkę na dodatkowy wkład chłonny.

Kąpielówki

Kąpielówki – majteczki do kąpania się, składają się z warstwy PUL na zewnątrz i coolmaxu lub bawełny wewnątrz. Chronią przed wypłynięciem „dwójki”. Wbrew pozorom, nie służą do zatrzymania siku (do słowa, jednorazowe kąpielówki tak samo do tego nie służą ? ). Mały trick: zamiast kąpielówki można używać pieluszki kieszonki.


To już mamy poukładane wszystkie najbardziej popularne rodzaje pieluszek, jeżeli chodzi o warstwę nieprzepuszczalną. A to znaczy, że poniżej będą opisane

Pieluszki wielorazowe – warstwa chłonna

Chłonność jest tak samo ważną charakterystyką pieluszek wielorazowych, jak ich nieprzepuszczalność. Zakres wymagań jest naprawdę spory – niektórym dzieciom całkowicie wystarcza krótki wkład z mikrofibry, wtedy jak inne potrafią „załatwić” nawet grubaśną formowankę bambusową. Rynek pieluszek, na szczęście, proponuje coś dobrego dla każdego. Dla początku ustalmy sobie, z czego wybieramy.

Pieluchy tetrowe

Tetra uważa się za królową pieluchowania, a to dzięki swoim licznym zaletom. W zależności od splotu i gramatury pieluchy tetrowe mają różną chłonność, od niewielkiej do naprawdę sporej. Tetrę można złożyć na różne sposoby – w samolot, latawiec, pickman fold, skrzydła anioła, prostokąt itd. Do tego, ona bardzo szybko schnie. Rozmiar pieluch tetrowych można dobrać do każdego wieku – od 40×40 cm dla najmniejszych bobasków aż do 80×80 cm dla wielkich dzieciaków. W naszym sklepie mamy bardzo szeroki wybór tetry od różnych producentów – staramy się oferować naszym klientom jak najszerszy wybór w jednym miejscu.

Formowanka

Pieluszka-formowanka jest rodzajem pieluszki wielorazowej w formie majteczek i chłonie całą powierzchnią, w tym uszami. Jest w całości wykonana z materiału chłonnego, najczęściej bawełny, wiskozy bambusowej lub ich połączeń, czasami z domieszkami poliestru. Formowanki bywają różnych typów, np. formowanka typu AIO z doszytym językiem, który często chowa się do kieszonki. Takie formowanki są najbardziej chłonne, ale też najdłużej schną przez wielką ilość warstw. Wśród popularnych znajdą się również formowanki-motylki, które dodatkowe warstwy chłonne mają doszyte po bokach i rozkładają się w kształcie motylich skrzydełek. Formowanki-kieszonki, jak sama nazwa wskazuje, posiadają kieszonkę na dodatkowy wkład, więc same w sobie wystarczą np. na krótką drzemkę, a w komplecie ze wkładem – na noc. Ostatnio cieszą się popularnością formowanki z panelem PUL, z zakładką z PUL na środku pieluszki. Zakładka pomaga lepiej rozprowadzić wilgoć i zapobiega przeciekom w najbardziej newralgicznym miejscu.

 Na formowankę należy ubrać warstwę nieprzepuszczalną, np. gatki lub longi. Można też użyć otulacza, ale warto się liczyć z tym, że wtedy mamy podwójne gumki, te od otulacza i od formowanki, które mogą uciskać malucha.

Wkład krótki

Wkład chłonny krótki umieszczamy w otulaczu lub kieszonce, nie składając go. Można również dołożyć taki wkład do AIO czy formowanki dla zwiększenia chłonności, ale warto zwrócić uwagę na grubość takiego „pakietu” i upewnić się, że dzieciakowi jest w nim wygodnie. Krótkie wkłady mogą być różnej szerokości – najbardziej rozpowszechnione to są wkłady o szerokości 10 lub 12 cm. Dobieramy je w zależności od szerokości naszej warstwy zewnętrznej, pamiętając przy tym, że cały wkład powinien bez problemu zmieścić się między gumkami, nie dotykając ich. W innym przypadku mogą zdarzyć się przecieki.  

Wkłady chłonne przeważnie mają kilka warstw tego samego lub różnych materiałów. Jeżeli chodzi o materiały, to na rynku królują teraz bawełna, wiskoza bambusowa, len, konopia lub Evolon i przeróżne ich połączenia, czasami z niewielkim dodatkiem poliestru dla dłuższego zachowania miękkości. Popularne niegdyś wkłady z mikrofibry, thermo lub mikropolaru są dzisiaj nieco zapomniane.    

Wkład długi

Wkład chłonny długi powinniśmy złożyć, by umieścić w pieluszce. W zależności od potrzeb dziecka można go złożyć na kilka sposobów, np. tworząc więcej warstw na środku lub z przodu czy rozkładając wkład równomiernie po całej długości. Popularne wymiary długich wkładów to 50, 60, 70, 90 cm na długość oraz 10 i 12 cm na szerokość. Co do materiałów, z których szyją się długie wkłady, to są one takie same, jak do wkładów krótkich.

Wśród wkładów długich ciekawą propozycją są wkłady wideback, które mają poszerzoną część tylną. Pomaga ona ochronić otulacz od zabrudzenia.

Wkład składany

Wkłady chłonne składane – to pojęcie, które ukrywa w sobie różne rodzaje wkładów, np. wkłady ręcznikowe, prefoldy, preflaty, a ostatnio też evoflaty – nowość od Rasppies, którą trudno jest jednoznacznie odnieść do którejś kategorii, ponieważ ten wkład łączy w sobie cechy preflatu i wkładu z burtami.

Wkłady ręcznikowe to po prostu kwadratowe lub prostokątne kawałki materiału chłonnego, które składamy w wygodny sposób.

Prefoldy są podobne do wkładów ręcznikowych, ale posiadają przeszycia, dzielące je na 3 części (środkowa często ma więcej warstw, niż boczne). Prefoldy mogą również posiadać gumki w miejscu przeszyć.

Preflaty mają charakterystyczny kształt – są to prostokąty z długimi uszkami. Uszka pozwalają bardzo łatwo zapiąć preflat na maluszku np. przy pomocy Snappi czy rzepaska.

Wkład z burtami

Wkłady z burtami są prawdziwym wybawieniem dla rodziców noworodków, którzy nie chcą składać tetry. Burty służą bowiem przede wszystkim do wyłapywania mlecznej kupki, i radzą sobie z tym świetnie. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wkładów z burtami używać dla starszych niemowlaków. Możemy, jeszcze jak! Na rynku pojawiło się dużo ciekawych propozycji od polskich producentów, np. długie wkłady z burtami, gdzie część łódeczkową zakładamy bezpośrednio pod pupę, a reszta wkładu układamy w dowolny sposób, jak to robimy ze zwykłym wkładem długim.

Booster

Booster jest niewielkim wkładem, którego zadaniem jest wzmocnienie chłonności i lepsze rozprowadzenie wilgoci. Popularne materiały, z których szyją boostery, to len, konopia, wiskoza bambusowa, a w ostatnich czasach Evolon – połączenie poliestru z poliamidem. Warto pamiętać, że sam booster nie jest wystarczająco chłonny i nie zamieni wkładu chłonnego. 


Opisałam najbardziej popularne rozwiązania, dostępne na rynku pieluszek wielorazowych. Możliwe, że o czymś zapomniałam, z czasem na pewno będę dodawać opis nowości, by wszystko mogliście mieć w jednym miejscu.

Wszystkie z opisanych produktów znajdziecie w naszym sklepie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, śmiało uderzajcie do nas na FB, Instagramie, przez email lub telefon. Jesteśmy dla Was w każdej chwili, a rozmowa z Wami zawsze daruje nam radość ?

Dodaj komentarz