Jeszcze kilka lat temu w temacie rozmiarów pieluszek wielorazowych prawie nie było o czym mówić. Na rynku były dostępne dwa rozmiary – NB (z ang. Newborn – „noworodek”), czyli noworodkowy, oraz OS (z ang. One Size – „jeden rozmiar”). Wcale nie było rzadkością „pakowanie” noworodka w rozmiar OS (nie do pomyślenia teraz). Liczył się sam fakt używania wielorazówek, natomiast nikt nie mówił o tym, że ubieranie dziecka w niepasujący rozmiar może utrudniać dziecku poruszanie się lub nawet zaburzać rozwój motoryczny.
Teraz wiemy nieco więcej. Polska stała się, bez przesady, prekursorem nowych lepszych rozwiązań w świecie pieluszek wielorazowych. Ważnym krokiem było wprowadzenie rozmiaru przejściowego – MiniOS (Mini One Size), który skutecznie „zatkał dziurę” między NB a OS. Powoli do niego dołączyły inne rozmiary, które pozwoliły coraz lepiej dopasować pieluszkę do dzieci w różnym wieku i o różnej budowie ciała – S, M, L, XL, OS Plus, a nawet rozmiar dla najmniejszych kruszynek – wcześniaków.
Z jednej strony, wspaniałym jest to, że mamy do wyboru tyle rozmiarów. Ale istnieje i druga strona medalu – w tej pięknej różnorodności łatwo jest pogubić się, szczególnie dotyczy to nowicjuszy w temacie wielopieluchowania. Jeśli postanowiłaś/eś, że chcesz używać pieluszek wielorazowych, ale czujesz się pogubiona/y, ten artykuł jest dla Ciebie 😉
Rozmiary podstawowe (NB, MiniOS, OS)
NB, Newborn – rozmiar noworodkowy (od ok 3,5 do ok 5,5 kg)
Od razu zaznaczę, że podane przy każdym rozmiarze zakresy wagowe są przybliżone i różnią się w zależności od producenta. Do tego, bardzo ważna jest budowa dziecka (rozmiar udek, brzuszka i pupci, proporcje). Dlatego przy doborze pieluszki wielorazowej nie warto sugerować się wyłącznie magicznymi cyferkami na etykiecie, a sięgnąć po radę do bardziej doświadczonych osób, np. doradców pieluchowania wielorazowego, właścicieli sklepów z pieluszkami wielorazowymi, przedstawicieli wypożyczalni pieluszek wielorazowych.
Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu pieluszki dla noworodka?
- pieluszka nie powinna zakrywać kikut pępowiny. W tym celu niektórzy producenci wycinają specjalne wyżłobienie na przednim panelu pieluszki. Alternatywnym rozwiązaniem jest dodanie na przednim panelu dwóch dodatkowych napek w pionie, zapięcie których tworzy tzw rowek, pozwalający ominąć pępek noworodka;
- dziecko powinno mieć płasko pod pleckami – należy bezwzględnie unikać wygięcia kręgosłupa;
- pieluszka powinna kończyć się mniej więcej w połowie udek, a nie sięgać kolan.
MiniOS, Mini One Size (od ok 5,5 do ok 10 kg)
Pojawienie się rozmiaru MiniOS załatało olbrzymią dziurę między rozmiarem noworodkowym a One Size i stało prawdziwym wybawieniem dla rodziców, czyje dzieci już wyrosły z rozmiaru NB, ale pieluszki OS nadal były dla nich za duże.
Zdarza się, że MiniOS pasuje od momentu przejścia z rozmiaru NB aż do końca pieluchowania, np. u szczupłych dzieci. W większości przypadków jednak po jakimś czasie robią się za małe albo zbyt mało chłonne, i wtedy potrzebny jest kolejny rozmiar.
OS, One Size (od ok 7 do ok 15 kg)
Kiedyś uważany za uniwersalny, rozmiar OS przeważnie zaczyna dobrze leżeć dopiero na dzieciach o wadze 7 czy nawet 8 kg. Bardzo często pieluszki wielorazowe w rozmiarze One Size pasują aż do odpieluchowania dziecka.
Rozmiary specjalne: OS Skinny, OS Optimum. OS Tiny, OS Slim itd.
Wiele producentów decyduje się dodać słowo-oznaczenie do zwykłej rozmiarówki, by podkreślić krój swoich pieluszek. Zazwyczaj jest to rozmiar OS z pewnymi modyfikacjami, jak to wąskość w kroku, cienkie uszka itd. Dlatego mamy taką różnorodność OS Comfort/Skinny/Tiny/Petite/Slim itd. Warto pamiętać, że podstawą wszystkich tych rozmiarów jest OS.
Rozmiary przejściowe: dla wcześniaków, S, M, L, XL, OS Plus
Rozmiar dla wcześniaków jest jeszcze mniejszy od rozmiaru NB i pasuje już od ok 2 kg. Bardzo mało producentów posiada takowy rozmiar w stałej ofercie. Więc jak go dostać? W Polsce działają dwie przepiękne inicjatywy, które za darmo wypożyczają zestawy pieluszek dla wcześniaków – EkoWcześniak i Wielowcześniak.
Rozmiar S jest przejściowym między NB a MiniOS; rozmiar M znajduje się pomiędzy MiniOS a OS; rozmiar L – pomiędzy OS a OS Plus. Zazwyczaj takie przejściowe rozmiary mają pieluszki w majteczkowym kroju (tzw Pantsy), brak w nich też regulacji na długość (przez co o wiele łatwiej je założyć). Zakres wagowy jest zazwyczaj mniejszy od standardowych rozmiarów, ale dzięki temu, jeśli prawidłowo dobrać pieluszkę do dziecka, to będzie ona bardzo zgrabnie leżeć.
OS Plus/XL są rozmiarami dla większych dzieci, które wyrosły ze standardowego OS. Kiedyś pieluszki w tych rozmiarach były rzadkością, natomiast teraz co raz bardziej cieszą się popularnością. Decydują się na nie również rodzice dzieciaków, które chociaż rozmiarowo mieszczą się w OS, ale potrzebują większej chłonności.
