Pieluszki wielorazowe – zestaw dla noworodka

Kręcę się w świecie pieluszek wielorazowych już od przeszło dwóch lat. Poznałam wiele systemów pieluchowania, sporo oczytałam się o właściwościach różnych materiałów. Wiem, jaki krój polecić dla którego dziecka. Moja perspektywa patrzenia na pieluchy wielorazowe zmieniła się z totalnej nowicjuszki na doświadczoną wielopieluchującą mamę i sprzedawcę. Ale nadal pamiętam, jaka byłam zagubiona, kupując swoją pierwszą wyprawkę. Mnóstwo systemów, sklepów, rodzajów pieluszek – głowa mała, by to ogarnąć!

Jeśli jesteś młodym rodzicem, poszukającym alternatywy dla jednorazówek, i po raz pierwszy usłyszałaś/eś hasło „pieluszki wielorazowe”, to prawdopodobnie nie wiesz, w której kategorii znajdziesz to, czego potrzebujesz. By ułatwić Ci start, przygotowałam ten wpis, a razem z nim zestawy noworodkowe, które pomogą Ci zacząć pieluchować swojego noworodka wielorazowo.

1. Warstwa nieprzepuszczalna*

*Warstwa nieprzepuszczalna pieluszki wielorazowej dba o to, by wilgoć nie przedostała się na zewnątrz, i ubranka pozostały suche.

1.1 Otulacz PUL/wełniany

Dla warstwy nieprzepuszczalnej proponuję otulacze wełniane lub PUL w rozmiarze NB/S. Są opcje z zapięciem na napki lub rzep w pasie, wełniane otulacze z tkaniny lub dzianiny. Nie przejmuj się nazewnictwem – w opisie każdego zestawu znajdziesz dokładny opis wybranego otulacza.

Jeśli chciał/abyś więcej poczytać o rodzajach pieluszek wielorazowych, zapraszam na dedykowany wpis, który znajdziesz tutaj.

2. Warstwa chłonna*

*Warstwa chłonna pieluszki wielorazowej służy do wchłaniania wilgoci (wiem, zaskoczyłam Cię 🙂 ).

Bardzo często na forach mamy pytają się, co najlepiej sprawdza się dla noworodka. Niezmiennie padają polecenia – „tetra, burty, wkłady składane”. Czemu? Ponieważ przede wszystkim potrzebujesz czegoś, co złapie mleczną kupkę noworodka, czyli jakiejś „rynienki” w pieluszce. A właśnie wymienione wyżej opcje najlepiej nadają się do zrobienia takowej. Tetrę „rolujesz” po bokach; „burty”, czyli wkłady z burtami, wystarczy po prostu założyć – same w sobie są „rynienkami”; z wkładami składanymi w zależności od ich typu postępujesz tak jak z tetrą (rolujesz) albo jak z „burtami” (zakładasz bez zbędnych manipulacji). Jestem mocno przekonana o tym, że każda z tych opcji jest równie rewelacyjna. Właśnie dlatego w moich zestawach znajdziesz produkty z każdej z tych trzech kategorii.

2.1. Pieluchy tetrowe

Komponując zestawy, nie mogłam pominąć tego faktu, że jest wiele rodzajów tetry. Różnią się między sobą rozmiarem, gramaturą, splotem i sposobem produkcji (tetra bielona lub niebielona). Wybrałam kilka rodzajów tak, by umożliwić Ci wypróbowanie najbardziej popularnych opcji. W zestawie znajdziesz 4 pieluchy tetrowe:

Uważam, że taka kompozycja pomoże Ci w późniejszym dobraniu tetry, która będzie pasować właśnie Twojemu dziecku (chyba że stwierdzisz, że tetra to nie dla Ciebie – i to też jest ok).

2.2. Wkład składany

Jednym z najbardziej popularnych wkładów składanych w tej chwili jest Evoflat od Rasppies – właśnie jego znajdziesz w zestawie, a dokładniej rozmiar Newborn (3-5 kg). Łączy on w sobie wygodę założenia, dobrą chłonność oraz szybkość schnięcia – ma naprawdę dużo zalet. Pamiętaj, że uszy możesz spiąć przy pomocy klamerki Snappi lub po prostu zawiązać w węzełek – oba sposoby działają równie dobrze.

2.3. Wkład chłonny z burtami

Wkład z burtami, który znajdziesz w zestawie, jest uszyty przez firmę Green Pieluszki. Ich wkłady słyną ze swojej niezawodności w wyłapywaniu kupki. Spróbuj i przekonaj się, czy równie dobrze sprawdzą się u Twojego dziecka.

2.4. Boostery

Mówi się, że noworodki nie sikają dużo. To nie zawsze prawda. Czasami potrzebujemy dodatkowego wzmocnienia chłonności. I tutaj na pomoc przychodzą boostery. Bardzo trudno było mi wybrać kilka do zestawu, a to dlatego, że wszystkie, które są w asortymencie sklepu, są naprawdę dobrej jakości. Zdecydowałam się skupić na przedstawieniu najbardziej popularnych materiałów, z których szyją się boostery czy wkłady chłonne, a to dlatego, że przetestowanie tych materiałów, porównanie ich chłonności/miękkości/szybkości schnięcia/rozprowadzenia wilgoci pozwoli Ci poznać zalety każdego materiału i lepiej skomponować swoją wyprawkę w przyszłości.

W zestawie zatem znajdziesz 4 boostery:

+ GRATISY

Aby łatwiej Ci było spinać tetrę czy Evoflat, dorzucam do zestawu klamerkę Snappi – wybrałam kolor Mint, ale jeśli wolisz inny, daj znać w komentarzu do zamówienia, bez problemu zmienię na inny.

Także do zestawu z wełnianym otulaczem dodaję gratis jedną Qulkę do lanolinowania od Malunio, żebyś mogła/mógł przygotować otulacz do użytku. Nie martw się – instrukcja również znajdzie się w środku 😉

PAMIĘTAJ! Celem zestawów jest przede wszystkim przedstawienie Ci najbardziej wygodnych i popularnych opcji, które znajdziesz na rynku pieluszek wielorazowych. Traktuj je jako „przystawkę”, która pomoże Ci zacząć swoją przygodę z pieluszkami wielorazowymi i rozpali apetyt do dokupienia reszty wyprawki 😉

Jeśli chciał/abyś poczytać więcej o tym, jak zacząć wielopieluchować, polecam mój poprzedni wpis na blogu – znajdziesz go tutaj.

Miłego wielopieluchowania!