Pytanie, które wzbudza najwięcej obaw – jak prać pieluszki wielorazowe? Po krótkiej chwili wyskakują kolejne: A gdzie trzymać brudne pieluchy? A czy można suszyć na kaloryferze/w suszarce bębnowej? Jeśli Tobie też te pytania nie dają spokojnie zacząć pieluchowanie wielorazowe, to przeczytaj ten artykuł – i wszystkie obawy znikną jak kamfora 😉
Pierwsze pranie
Wbrew pozorom, pierwsze pranie pieluszki wielorazowej nie następuje po pierwszym użytku.
ZAPAMIĘTAJ – nowe pieluszki trzeba wyprać przed założeniem na pupę dziecka! Jest to ważne z kilku powodów:
– materiał, z którego są uszyte pieluszki, przechodzi dłuugą drogę od swojego powstania do Twojego stosiku. Nigdy nie wiesz, jak był przechowywany, w jakich warunkach transportowany itd. Pieluszki więc pierzesz przed użyciem tak samo, jak jakiekolwiek inne nowe ubrania;
– części chłonne pieluszek wielorazowych (te z naturalnych materiałów) potrzebują kilku prań, by wypłukać naturalne olejki, którymi są nasączane podczas procesu produkcyjnego. Najlepiej widać, jak olejki są wypłukiwane, na przykładzie tetry niebielonej – po kilkukrotnym wypraniu zaczyna ona zmieniać kolor na co raz jaśniejszy, aż robi się całkiem biała.
Nowe pieluchy należy wyprać w proszku do białego, który zawiera związki wybielające na bazie tlenu, w programie na 60 stopniach. Pieluszki można dorzucić do prania ręczników, pościeli czy bielizny.
Przechowywanie brudnych pieluszek wielorazowych
No dobrze, wyprałaś nową pieluchę, założyłaś na pupę maluszka, po jakimś czasie przebrałaś dziecko… I co teraz zrobić z brudną pieluszką? Otóż wariantów przechowywania brudnych pieluszek wielorazowych jest kilka:
- worek PUL – najbardziej popularna opcja. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych worków do przechowywania brudnych pieluszek – od malutkich, na jedną pieluchę, do olbrzymów, co potrafią zmieścić brudne pieluchy z 2-3 dni. Są worki z zamkiem błyskawicznym (pojedynczym czy podwójnym) albo ściągaczem. Taki worek wystarczy powiesić w łazience czy w miejscu, gdzie najczęściej zmieniasz dziecku pieluchę. Pamiętaj, by zostawić worek nieco otwartym, tak by pieluchy nie „kisiły się” w środku. Worek rzucasz do prania wraz z zawartością – wystarczy go rozpiąć, nie trzeba wyciągać pieluszek – one same wypadną w trakcie prania;
- wiaderko z pokrywką – dedykowane lub najzwyklejsze wiaderko z targowiska. Tj wyżej, pamiętaj by nie domykać pokrywki. Pieluszki z wiaderka wysypujesz prosto do pralki;
- worek, umieszczony w koszyku/wiaderku – można tu użyć worku PUL lub worku do prania. Worek tak samo wystarczy rozpiąć i rzucić do pralki wraz z pieluszkami.
Kilka ważnych szczegółów: pieluszki warto przechowywać nie dłużej niż 3 dni (optymalnie 1-2), by nie namnażały się bakterię. Jeśli chcesz nieco stłumić nieprzyjemny zapach, sięgnij po ulubiony olejek eteryczny – np. lawendowy czy eukaliptusowy. Nie oczekuj jednak, że olejek zdezynfekuje pieluszki – takiej mocy on nie ma.
Nie zaleca się polecane kiedyś przechowywanie „na mokro”, gdzie brudne pieluchy namaczało się w wodzie i tak zostawały one aż do prania – wilgoć sprzyja rozmnażaniu się bakterii.
Pranie pieluszek wielorazowych
Przed praniem upewnij się, że rzepy w pieluszkach są zabezpieczone, wkłady wyciągnięte z kieszonek, a napy rozpięte (chodzi o napy w pasie, te na długość można zostawić). Mleczną kupę nie trzeba spłukiwać, natomiast od kiedy tylko zaczniesz rozszerzanie diety dziecka, pamiętaj, by kupkę spłukać (znacznie ułatwią Ci sprawę bibułki do wyłapywania kupy – po zużyciu po prostu wyrzucasz je wraz z zawartością do śmieci).
Bęben pralki wypełnij na 3/4 – przeładowanie może spowodować niedokładne wypranie pieluszek.
Brudne pieluszki są praniem mocno zabrudzonym, dlatego potrzebują porządnego wyprania. Cały proces można podzielić na 3 etapy – wstępne płukanie, pranie właściwe i końcowe płukanie.
I etap – wstępne płukanie z wirowaniem
Takie płukanie pozwala wstępnie pozbyć się największych zanieczyszczeń. Ważne, by woda po takim płukaniu została odwirowana – inaczej pieluszki cały czas będą prać się w „siuśkowej zupie” i takie płukanie nie ma większego sensu.
II etap – pranie właściwe
Dopiero na tym etapie wsyp do komory proszek do prania. Ilość proszku dostosuj w zależności od ilości prania oraz twardości wody. Pamiętaj, że pieluszki to mocno zabrudzone pranie. W dokładnym odmierzeniu ilości proszku pomoże Ci miarka, np od Sonett:
Optymalna długość prania właściwego to około 2 godzin – najczęściej wybieranym jest program do bawełny, lecz nie musi to być on. Niektóre pralki mają zbyt długi program do bawełny, który trwa nawet ponad 3 godziny – to jest zdecydowanie za długo, pieluszki przy tak długim praniu szybciej się zniszczą. Ty najlepiej znasz swoją pralkę, więc jak najbardziej możesz wybrać jakikolwiek inny program. Ważne, by pralka nabrała dużo wody, więc programy, które używają mało wody, nie są odpowiednie. Jeszcze jedna uwaga na temat wody – bardzo twardą wodę należy zmiękczać, przy pomocy filtra na wejściu do pralki lub środka do zmiękczania wody, który możesz kupić tutaj.
Według najnowszych zaleceń odpowiednia temperatura prania pieluszek wielorazowych to 60 stopni Celsjusza. Pralka powinna utrzymywać tak wysoką temperaturę przez co najmniej 20 minut – wtedy masz gwarancję, że wszystkie bakterie kałowe zginą. Optymalna ilość obrotów to 1000.
III etap – płukanie końcowe
Jeśli po praniu właściwym (którego ostatnim etapem jest płukanie z wirowaniem) zauważysz, że w wodzie została jeszcze piana, warto włączyć dodatkowe płukanie. Źle wypłukany detergent zalega we włóknach pieluszek i z czasem powoduje zmniejszenie ich chłonności oraz przykry zapach. Nie ma sytuacji bez wyjścia – w takim przypadku wystarczy wykonać procedurę strippingu, i Twoje pieluszki wielorazowe znowu będą jak nowe 😉 Więcej informacji o strippingu pojawi się wkrótce w nowym artykule.
Proszek do prania pieluszek wielorazowych
„No dobrze, pranie praniem, ale jakiego detergentu mam użyć do pieluszek wielorazowych?”
Wybór jest ograniczony – pieluszki wielorazowe trzeba prać wyłącznie w proszku do białego.
Proszek, nadający się do prania pieluszek wielorazowych, powinien zawierać:
– środki wybielające na bazie tlenu 5-15%;
– substancję odkażającą TAED
– mydło <5 %
Nie wolno używać płynów do prania, kul czy orzechów piorących albo dodawać płynu zmiękczającego – mają w składzie za dużo mydła i będą zatłuszczać chłonne włókna pieluszek. Wyjątkiem jest specjalny płyn zmiękczający od Ecozone – on nie zatłuszcza włókien.
Nie można prać w proszkach DIY.
Nie martw się – naprawdę dużo znanych i popularnych proszków nadają się do prania pieluszek. Są to, na przykład, Ariel, Persil, Biały Jeleń, Bryza, Vizir, Domol itd. Niedawno pojawił się proszek, specjalnie stworzony do prania pieluszek wielorazowych – Balja. W jego powstaniu brały udział również doświadczone wielopieluchujące mamy, a także doradczynie pieluchowania wielorazowego. Proszek możesz nabyć u nas tutaj.
Pełną listę nadających się proszków znajdziesz m.in. na facebookowej grupie Pieluchy wielorazowe oraz NHN, w plikach grupy.
Suszenie pieluszek wielorazowych
Podczas suszenia pieluszek wielorazowych warto pamiętać o kilku rzeczach:
– jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką suszarki bębnowej, to susz pieluszki zgodnie z zaleceniami producenta. W suszarce nie można (a w zasadzie to przede wszystkim nie ma potrzeby, bo same bardzo szybko schną) suszyć otulaczy PUL i kieszonek, a także worków PUL – PUL, dotykając gorącego bębna, niszczy się. Z tegoż powodu podczas suszenia pieluszek AIO warto wywrócić je na lewą stronę tak, by bębna dotykała jedynie część chłonna;
– przy tradycyjnym suszeniu szczególną uwagę zwracaj na pieluszki z gumkami – formowanki, otulacze, kieszonki, AIO itd. – susz je w taki sposób, by gumki nie rozciągały się, najlepiej na płasko. Słońce Twoim przyjacielem, bo jeśli masz jakieś stare plamy na pieluszkach, to promienie słoneczne pomogą szybko się je pozbyć. Pamiętaj jednak, by nie suszyć na słońcu PULu – pod wpływem wysokiej temperatury PUL może rozwarstwić się. Dlatego też nie susz PULu bezpośrednio na kaloryferze. Wszystkie rodzaje wkładów chłonnych, jak i formowanki, można spokojnie suszyć na kaloryferze.