You are currently viewing Wielopieluchowanie u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym

Wielopieluchowanie u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym

Autor: Agnieszka Kęsy

Na grupach pieluszkowych co jakiś czas powraca temat pieluchowania wielorazowego u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym, Mamy pytają wtedy o to, czy można w takiej sytuacji używać pieluszek, a jeśli tak, to jakich. Moja starsza córka miała obniżone napięcie mięśniowe i pieluchowałam ją wielorazowo od 3-go miesiąca życia, rozmawiałam z kilkoma fizjoterapeutami na ten temat i jestem Certyfikowanym Doradcą Pieluchowania Wielorazowego.

Poniżej opiszę na co należy zwrócić uwagę w wyborze pieluszek wielorazowych dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym:

1. Najważniejszym aspektem jest rozmiar pieluszki. Powinien być jak najlepiej dopasowany do wagi i budowy ciała dziecka, aby nie utrudniać mu poruszania się. Dlatego w przypadku dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym po rozmiarze New Born najlepiej nie przechodzić od razu do rozmiaru One Size tylko wybrać te przejściowe: Mini One Size, S czy M.

2. Pieluszki powinny być wąskie w kroku. Dotyczy to warstwy zewnętrznej: otulacz, kieszonka czy aio w wersji slim oraz wkładów: w rozmiarze New Born wkłady noworodkowe, w Mini One Size, S czy M wkłady o szerokości ok. 9-10 cm, a w One Size o szerokości 10 cm.

3. Gumki pieluszki powinny być schowane w pachwiny, aby nie były umiejscowane na udach, co wpływa na zakres ruchomości nóg.

4. U leżącego dziecka należy pamiętać, aby z tyłu, pod plecami ułożyć jak najmniej warstw. Pupa dziecka nie może być ułożona wyżej od reszty ciała.

5. Bardzo dobrym rozwiązaniem są pieluszki z zapięciem bioderkowym, zwłaszcza te rozmiarowe, które nie mają napek regulujących długość pieluszki. Dzięki temu w kroku jest mniej warstw, nie ma żadnych zakładek. Oprócz tego takie pieluszki są wygodniejsze podczas rehabilitacji. Sama takie wybierałam dla córki, gdy jeździłyśmy do naszej fizjoterapeutki, ponieważ łatwiej było odpiąć ją podczas ćwiczeń.

Oprócz tego warto obserwować swojego maluszka, czy pieluszki są dla niego wygodne, czy nie ograniczają jego ruchów, nie utrudniają przyjmowania jakichś pozycji. Jeśli macie jakieś wątpliwości, nie jesteście czegoś pewni, to pokażcie wielo swojemu fizjoterapeucie, który będzie mógł przyjrzeć się temu dokładniej, poobserwować jak porusza się dziecko w pieluszce i ocenić czy nie ograniczają one ruchomości dziecka.