You are currently viewing Wkłady chłonne do pieluszek wielorazowych – rodzaje

Wkłady chłonne do pieluszek wielorazowych – rodzaje

Autor: Agnieszka Kęsy

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele wkładów przeznaczonych do pieluch wielorazowych. Z jednej strony jest to ogromna zaleta, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie, co będzie najlepiej pasowało do budowy ciała i potrzeb dziecka. Jednak dla osób nowych, które dopiero zapoznają się z tym tematem i chciałyby rozpocząć pieluchować wielorazowo swoje dziecko, ta różnorodność rozwiązań może być przytłaczająca i przerażająca. Dlatego w niniejszym artykule opisuję rodzaje wkładów, które są obecnie używane przy wielopieluchowaniu.

Wkłady długie

Są to najbardziej popularne i najczęściej używane wkłady ze względu na swoją prostotę i wiele możliwości złożenia. Mają kształt prostokąta, różne ilości warstw, o różnej szerokości oraz długości i są uszyte z różnych materiałów. Można ich używać w kieszonkach, otulaczach czy formowankach. Wkłady długie przeznaczone są raczej dla starszych dzieci (zwłaszcza te grube, które mają 3 i więcej warstw), które nie robią już mlecznych kupek, jednak u noworodków wykorzystuje się te cieńsze, dwuwarstwowe w formowankach czy kieszonkach. Czas schnięcia jest zależny od rodzaju materiału oraz ilości warstw (im ich więcej, tym wkład schnie dłużej).

Wkłady wide-back

Jest to inny rodzaj wkładów długich, w których tył został poszerzony w taki sposób, aby wypełniał tył pieluszki. Dzięki temu uzyskujemy dodatkowe zabezpieczenie przed zabrudzeniem. Używane są przede wszystkim w otulaczach u dzieci, które mają już rozszerzeną dietę i robią stałą kupkę. Ilość warstw, wykorzystane materiały oraz czas schnięcia takie same jak w opisie wkładó długich.

Wkłady krótkie

Od wkładów długich różnią się tylko długością. Też mają prostokątny kształt, różne ilości warstw i różną szerokość oraz różnorakie materiały, tylko się ich nie składa. Można ich używać w kieszonkach, otulaczach i formowankach czy jako booster. U młodszych dzieci, czy u dzieci, które nie siusiają dużo mogą posłużyć jako wkład główny, jednak u starszych łączy się je z innymi wkładami, np. dołącza do długiego wkładu, aby pomóc w rozprowadzeniu wilgoci po całej pieluszce.

Wkłady z burtami

Wkłady z burtami są prostokątne w kształcie łódeczki, ponieważ po bokach mają wszyste dodatkowe zakładki. Mogą być krótkie lub długie, o różnej ilości warstw i dostępne są w różnych rozmiarach. Świetnie sprawdzają się jako wkład do otulaczy u noworodków i niemowląt, które nie mają jeszcze rozszerzonej diety i robią mleczne kupki. Dzięki wszytym burtom zawartość pozostaje w środku, chronią otulacz przed zabrudzeniem. Są prostsze i wygodniejsze w użyciu od tetry, którą trzeba składać, a ich czas schnięcia jest zależny od ilości warstw i rodzaju materiału.

Wkłady ręcznikowe

Jeszcze kilka lat temu były to jedne z częściej używanych wkładów, aktualnie trochę zapomniane i rzadko wybierane. Mają kształt prostokątnego ręcznika i uszyte są zazwyczaj z 2 warstw (czasami z 3). Dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można ich używać już od okresu noworodkowego do odpieluchowania. Używa się ich w otulaczach, kieszonkach czy formowankach. Jest dużo możliwości złożenia takiego wkładu: w prostokąt czy w skrzydła anioła, w których mamy poszerzany tył jak we wkładach wide back. Dużą zaletą tego rozwiązania jest szybszy czas schnięcia wkładu.

Prefoldy

Jak sama nazwa wskazuje, jest to wkład, który jest już wstępnie złożony. Środek prefoldu ma więcej warstw niż brzegi, a do tego ma przeszycia ułatwiające jego złożenie. Niektóre mają jeszcze wszyte gumki wzdłuż przeszyć, które zabezpieczają przed wypłynięciem zawartości. Mają kształ prostokątnego ręcznika, są uszyte z różnych materiałów i dostępne w różnych rozmiarach. Używane głównie do otulaczy u noworodków i niemowląt do momentu rozszerzenia diety, ponieważ w stosowaniu są łatwiejsze od tetry. U starszych dzieci można wykorzystać prefold złożony w prostokąt jako wkład do kieszonki, otulacza lub formowanki. Schną szybciej niż długie, wielowarstwowe wkłady.

Preflaty

Jest to kolejne rozwiązanie przeznaczone dla noworodków i niemowląt, które robią mleczne kupki, a które jest prostsze od tradycyjnej tetry. Mają kształt prostokąta z uszami, które ułatwiają zapięcie całości na dziecku. Główna część uszyta jest z 2 warstw, do której jest dołączony 2 lub 3-warstwowy wkład (może być doszyty lub wkładany osobno). Niedawno powstała też wersja z gumkami i burtami – tzw. evoflat. Używane są w zestawie z otulaczem lub gatkami. Zaletą preflatów jest też szybszy czas schnięcia oraz możliwość wykorzystania dołączonego wkładu do innych pieluszek.

Tetra

Aktualnie jest to najstarszy typ wkładu używany w pieluchach wielorazowych. Jest dostępna w różnych rozmiarach, grubościach splotu, gramaturach czy materiałach, a do tego istnieje wiele opcji jej składania. Stosuje się ją razem z otulaczem lub jako wkład do kieszonki czy formowanki. Można jej używać od okresu noworodkowego do odpieluchowania. Ze wszystkich wkładów schnie zdecydowanie najszybciej. Wadą jest to, że niektóre rodzaje tetr mocno zmieniają swój kształt po praniu w bardzo nieregularny i powywijany. Jednak tetra ma jeszcze sporo innych zastosowań u małych dzieci. Może służyć jako ręcznik do rąk i buzi, jako podkład, letni kocyk czy przytulanka.